Horoskopy – czy warto brać je na poważnie?

Wiele osób sięga na co dzień po horoskopy.

Te popularne wróżby można odnaleźć chyba wszędzie:

  • w telewizji,
  • w prasie,
  • na portalach internetowych.

Skąd bierze się taka popularność horoskopów? Czy są one rzeczywiście tak wiarygodne, jak uważa wiele osób?

Popularna rozrywka, a może coś więcej?

Czytanie horoskopów często uznaje się po prostu za element rozrywkowy. Przykładowo zwyczajnie czytamy gazetę, następnie zwracamy uwagę na horoskop i szybko o nim zapominamy po odłożeniu prasy na bok.

Inna grupa ludzi już samo przeczytanie wróżby uważa za grzech i dlatego nawet nie przegląda jej pobieżnie, unikając jej wzrokiem.

Trzecia grupa osób jest bardzo mocno zainteresowana tematyką przepowiadania przyszłości. Bacznie śledzi wróżby prezentowane przez różne media, a szczególną uwagę poświęca horoskopom.

Czy jednak horoskopy zasłużyły na swoją popularność?

Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. W końcu zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mają swoje niepodważalne argumenty, potwierdzające ich słuszność.

Horoskop jest łatwy do opracowania przez osoby nawet niezaznajomione z tematem. Co jednak nie znaczy, że taki rodzaj wróżby będzie napisany prawidłowo. Mimo to, ogólnikowe przygotowanie horoskopu może sprawić, że wielu ludzi weźmie go sobie do serca i uwierzy w jego moc.

Dlaczego więc horoskopy mogły stać się tak popularne? Być może z tego powodu, że każdy człowiek myśli nad tym, co przyniesie mu los i chciałby poznać przyszłość.  Tutaj po drodze pojawia się horoskop, jako prosta i przystępna wróżba. Wystarczy tylko zapamiętać miesiąc swoich urodzin i przypadający na niego znak zodiaku. 

Kontrowersje związane z horoskopami.

Wiele osób uważa horoskopy za formę grzechu , a korzystanie z nich za obrazę Boga. Argumentują to faktem ingerowania w Boży plan zbawienia ludzi. Uznają, że przyszłość znajduje się w Boskich rękach, a ufanie wróżbom za formę pogaństwa. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo, ponieważ są to kwestie wiary, a to pytanie można by skierować ku filozofom i teologom. Podchodząc racjonalnie do tematyki horoskopów, można stwierdzić, że nie ma naukowych przesłanek potwierdzających ich słuszność, toteż racjonaliści z pewnością odrzucą je jako mało wiarygodne.

Czy horoskopy się sprawdzają?

Wielu ludzi uważa, że horoskopy odgrywają znaczącą rolę w ich życiu. Głęboko wierzą ich prawdziwość oraz ufają treściom w nich zawartych. Wśród nich niektórzy zdają sobie sprawę, że popularne, gazetowe wydania horoskopów mogą być pisane przez zwykłych dziennikarzy.

Z tego powodu wolą oni udać się do profesjonalnych wróżbitów, by opracowali dla nich profesjonalny i dopasowany horoskop.

Zdaniem tej grupy osób, takie indywidualne horoskopy są najbardziej wiarygodne i mają swoje pokrycie w faktach.

Autor

  • Kierownik wyższego szczebla. W swojej pracy zajmuje się nadzorem profesjonalizmu i jakości wykonania. Szczęśliwa mama, miłośniczka gór i dzikiej przyrody.

2 komentarze

  1. Faustyna pisze:

    Horoskopy biorę na poważnie, ponieważ uważam, że się sprawdzają i pełnią istotną rolę w życiu. Mogę także powiedzieć, że często korzystam z pomocy astrologa, który przygotowuje dla mnie własny, spersonalizowany horoskop.

  2. Beata pisze:

    Dzięki horoskop mogę poznać ukryte koleje losu. Uważam, że nie ma to jak dobry horoskop na rozpoczęcie dnia. Co więcej, horoskopy stały się dla mnie życiowym drogowskazem.