Zalety i wady posiadania domu lub mieszkania

Czy lepiej kupić dom, czy mieszkanie w bloku mieszkaniowym lub deweloperskim?

Trudno jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od osobistych preferencji i tego czego w życiu szukamy. Jeśli wychowaliśmy się od dziecka w dużym mieście, mieszkając na osiedlu mieszkaniowym to zakup domu na głębokiej wsi, gdzie najbliższy sąsiad mieszka w odległości jednego kilometra od nas może nie być zbyt dobrym rozwiązaniem. Albo wprost przeciwnie, mamy już dosyć wielkomiejskiego zgiełku, stania godzinnego w korkach i chcemy właśnie takiego azylu, gdzie będziemy sam na sam z naturą. Zarówno mieszkanie, jak i dom mają swoje zalety i wady.

Mieszkając w bloku mieszkaniowym mniej kosztów pochłaniają nam przeróżne remonty, w sezonie zimowym mamy ogrzewanie cały czas zapewnione, możemy po prostu zamknąć mieszkanie i wyjechać na tydzień na odpoczynek na przykład w górach. W domu jednorodzinnym jest też to oczywiście możliwe pod warunkiem, że jest to nowy dom, posiadający nowoczesny piec do grzania, najlepiej gazowy. Gorzej kiedy staliśmy się właścicielami domu dosyć starego, wymagającego ciągłego właściwie remontu. Może to być skarbonka bez dna i po jednej skończonej renowacji będziemy zaczynać następną. Są wszakże osoby, które nie wyobrażają sobie mieszkania w bloku, chcą mieć przestrzeń, kawałek własnego ogródka, ciszę i spokój.

Do zalet posiadania mieszkania należy chociażby wspomniana już powyżej:

 • wygoda,
 • brak problemów z ogrzewaniem,
 • bliskie sąsiedztwo innych ludzi

Natomiast jeśli chcemy poszukać wad, to można wymienić brak większej przestrzeni, mieszkanie w niedalekim sąsiedztwie innych osób, co w przypadku niektórych sąsiadów może być bardzo uciążliwe.Z kolei walorem posiadania własnego domu jest  między innymi możliwość posiadania:

 • własnego ogrodu,
 • kontaktu z naturą,
 • brak bliskiego sąsiedztwa innych osób.

Jeżeli jeszcze dom znajduje się w dobrym stanie, to myślę że sporo ludzi wybierze lokum w takiej postaci. Każdy wybiera to co lubi, poza tym można przecież mieszkać w domu i jednocześnie także w mieście. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie aby mogli zamieszkać na wsi i odwrotnie. Każdy z nas jest indywidualnością i wybiera to co woli.

Autor

 • Kierownik wyższego szczebla. W swojej pracy zajmuje się nadzorem profesjonalizmu i jakości wykonania. Szczęśliwa mama, miłośniczka gór i dzikiej przyrody.

2 komentarze

 1. tango pisze:

  Kiedyś mieszkaliśmy w bloku. Może i było to wygodne ze względu na lokalizację, ale mimo wszytko było nam ciasno. Teraz mieszkamy w dużym i komfortowym domu rodzinnym.

 2. salma pisze:

  Bloki mają cienkie ściany i ciągle słyszeliśmy sąsiadów. To było bardzo dokuczliwe, dlatego przenieśliśmy się do domu.